Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej daje możliwość zwiększenia produktywności placówki medycznej na praktycznie każdej płaszczyźnie jej działalności. Pacjent może realizować przez Internet coraz więcej wymaganych czynności, bez wychodzenia z domu. Ponadto, przy każdej interakcji z lekarzami z różnych specjalności, tworzone są dokumenty zawierające obserwacje, wnioski, diagnozę, itd. Niestety, potencjał drzemiący w automatyzacji procesu tworzenia dokumentacji medycznej jest często marnowany poprzez stosowanie technik, które sprawdzały się dawniej, ale nie dają żadnych korzyści w panującym obecnie paradygmacie.
Upmedic to edytor tekstu częściowo automatyzujący tworzenie dokumentacji medycznej poprzez zmniejszenie potrzeby korzystania z klawiatury komputera. Użytkownik tworzy dokumentację medyczną wykorzystując przygotowane wcześniej frazy. Program znalazł zastosowanie przy tworzeniu takich typów dokumentów jak:
Tworzenie dokumentu w oparciu o przygotowany szablon (animacja przestawia tworzenie opisu radiologicznego). Interface składa się z dwóch części: menu propozycji oraz podglądu opisu. Program sugeruje kolejność wykonywania czynności związanych z tworzeniem dokumentu, dzięki czemu łatwiej znaleźć ważne w danej sytuacji informacje oraz eliminuje możliwość pominięcia elementu dokumentu.
Konotacje pozwalają oznaczyć fragment dokumentu jako bardzo ważny oraz czy ma pozytywny lub negatywny wpływ na ostateczną diagnozę. Dzięki zastosowaniu konotacji, lekarz może szybciej odnaleźć fragmenty opisu, które są najważniejsze.
Podczas tworzenia dokumentacji bardzo często potrzebne jest wykonanie obliczeń w zależności np. od wyników pomiaru, wieku pacjenta. Upmedic pozwala załączać do dokumentacji interaktywne formularze, które wykonują proste, bądź złożone obliczenia. Jako przykład może posłużyć RECIST 1.1, który jest dołączany do każdej licencji upmedic.
upmedic został tak zaprojektowany, aby uwzględniał potrzeby każdego pracownika służby medycznej,
zajmującego się tworzeniem dokumentacji. W program został wbudowany edytor, pozwalający tworzyć
własne formularze, które następnie mogą być używane do tworzenia dokumentacji
medycznej.
Wyobraźmy sobie, że w danej placówce potrzebny jest formularz liczący obwód okręgu. Każdy
użytkownik
może
stworzyć formularz wraz z logiką, potrzebną do wyliczania obwodu na podstawie podanego promienia
okręgu.
Formularze tworzy się za pomocą bloczków, które pozwalają zebrać dane od użytkownika,
przetworzyć
je, a
następnie zaprezentować wynik obliczeń. Animacja prezentuje tworzenie formularza, który pozwoli
wyliczać
(przybliżony) obwód okręgu dla danego promienia:
Rozwój technik sztucznej inteligencji pozwolił na zintegrowanie w upmedic rozpoznawania mowy w językach angielskim i polskim, a w razie potrzeby także innych języków. Połączenie możliwości dyktowania końcowego tekstu opisu z wyselekcjonowanym słownictwem medycznym zawartym w szablonach dostarczanych wraz z programem, pozwala osiągać bardzo dobrą dokładność rozpoznawania mowy. Powszechnie stosowane otwarte techniki dyktowania opisu, o ile wydają się bardzo atrakcyjne, to wprowadzają możliwość popełnienia błędu związanego z niedouczeniem na medycznym słownictwie specjalistycznym. Założenia projektowe upmedic u podstaw dają możliwość korzystania z niestandardowych sposobów komunikacji z użytkownikiem, co sprawiło, że funkcjonalność rozpoznawania mowy z przydatnego usprawnienia, stała sie dominującym sposobem wprowadzania danych przez lekarzy.
Program działa w przeglądarce internetowej, dlatego łatwo można go wdrożyć w placówce medycznej. Brak problemów z aktualizacjami lub niekompatybilnymi systemami operacyjnymi. Program wykrywa rozmiary urządzenia i dostosowuje się do ekranu, dlatego dokumentacja może być tworzona na tablecie, telefonie lub komputerze.
Programy komputerowe nie radzą sobie z automatyczną analizą nieustrukturyzowanego tekstu. Możliwe jest jego przeszukiwanie pod względem występowania konkretnych słów, jednak bardzo rzadko analizowane jest znaczenie niesione przez całe wyrażenia oraz sąsiedztwo szukanego słowa. Wierzymy, że nadanie struktury opisom nie tylko ułatwia znajdowanie konkretnych fraz, ale także znaczeń (np. czy dany organ jest w stanie odbiegającym od normy). Tworzenie opisów strukturalnych przy użyciu upmedic, pozwala lekarzowi zakodować znacznie więcej wiedzy o stanie pacjenta. Wiedza ta, dzięki swojej strukturze, może być analizowana przez programy komputerowe. Semantyczne podejście do tworzonych opisów pozwala upmedic na ukrywanie fraz, które stoją w sprzeczności do wybranych wcześniej fraz, np. gdy lekarz stwierdzi, że "wątroba pacjenta posiada liczne przerzuty nowotworowe", to można z dość dużą pewnością uznać, że w po takim stwierdzeniu w opisie nie pojawi się stwierdzenie "nie stwierdzono zmian nowotworowych". Dzięki tej funkcjonalności upmedic zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, co czyni go doskonałym uzupełnieniem dla istniejących systemów RIS.
upmedic przyspiesza tworzenie opisów poprzez eliminację potrzeby pisania na klawiaturze. Analiza sposobu pracy radiologów wykazała, że najwięcej czasu lekarze tracą przy tworzeniu długich tekstów z powtarzalnymi frazami na klawiaturze. Stosowanym przez lekarzy rozwiązaniem problemu konieczności ciągłego korzystania z klawiatury, jest tworzenie opisu na zasadzie "kopiuj-wklej", co znacznie podnosi ryzyko popełnienia błędu. Wklejane gotowe teksty mogą zawierać drobne różnice w odniesieniu to stanu pacjenta przedstawionego na zdjęciach, ale słowna reprezentacja tych różnic jest bardzo trudna do zauważenia. Baza upmedic zawiera wiele krótkich fraz skategoryzowanych w sekcje, podsekcje, koncepty oraz właściwości. W danym momencie lekarz decyduje o wyborze jednej z około 4 właściwości, przez co cały zbiór prezentowanych możliwości może być łatwo zapamiętany. Jeśli w bazie brakuje oczekiwanej możliwości, lekarz może w dowolnym momencie dopisać ją do edytowanego w danym momencie elementu opisu. Analiza 10 000 opisów wygenerowanych za pomocą upmedic wykazała, że taka konieczność zachodzi bardzo rzadko. Różnica czasu tworzenia opisu za pomocą "tradycyjnych" metod oraz za pomocą upmedic, pozwala stwierdzić, że dzięki upmedic lekarz tworzy opisy medyczne nawet trzy razy szybciej.
Oferujemy nasze oprogramowanie poprzez scentralizowaną usługę dostępną w Internecie, jednak jesteśmy świadomi tego, że wobec oprogramowania wspierającego służbę medyczną istnieją dodatkowe oczekiwania co do bezpieczeństwa oraz prywatności. Oferujemy możliwość wdrożenia oprogramowania w zamkniętych sieciach Państwa placówek.
Istnieją dla Państwa dwie drogi, by uzyskać dostęp do naszego oprogramowania:
upmedic jest zespołem, który skupia się na rozwiązywaniu problemów utrudniających codzienną pracę. Zajmujemy się tworzeniem oprogramowania dla profesjonalistów, którzy nie mogą pozwolić sobie na błędy oraz stratę czasu. Wraz z radiologami stworzyliśmy pierwsze na świecie rozwiązanie, które w pełni skupia się na tworzeniu opisów radiologicznych z perspektywy radiologa, nie zaś urzędnika. Czas, wygoda oraz intuicyjność są wartościami, którymi kierujemy się podczas ulepszania naszego produktu. Szanujemy sposób pracy klienta, dlatego nasze oprogramowanie dostosowuje się do potrzeb konkretnej osoby.
upmedic od początku był tworzony z myślą o indywidualności. Każdy lekarz ma własny system pracy, a nasze oprogramowanie ma na celu dostosowanie się do potrzeb każdego z nich. Jeżeli nasze rozwiązania nie spełniają oczekiwań odezwij się, a nasz zespół postara się jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania.